Hva skal til for å få fart på karbonfangst og -lagring som klimaløsning?
Vi har hørt om CCS i flere tiår, hvorfor har det skjedd så lite til nå? Hva skal til for at denne viktige klimaløsningen blir tatt i bruk i et omfang som virkelig monner på utslippstallene? Det var tema for vår #Klimafrokost fredag 29. november. Se opptak under!
Opptak fra arrangementet
Om arrangementet
Karbonfangst og -lagring (CCS) og karbonfjerning (som CDR) er ifølge FNs klimapanel og Det internasjonale energibyrået (IEA) helt nødvendig for å nå målene i Parisavtalen. For en del utslippskilder, som avfallsforbrenningsanlegg, er det vanskelig å se for seg andre løsninger for å bli kvitt utslippene.
CCS er en moden teknologi, men de høye kostnadene har til nå bremset utrullingen. Så hva skal til for at denne klimaløsningen blir tatt i bruk i et omfang som virkelig monner på utslippstallene? Og hva skal til for at Norge, som i år åpnet verdens første kommersielle anlegg for transport og permanent lagring av CO₂ under havbunnen utenfor Øygarden (Northern Lights), får en viktig rolle i fremveksten av et globalt CCS-marked?
Det var tema for vår Klimafrokost fredag 29. november i Media City i Bergen. Der spør vi også om blant annet:
- Hva er egentlig CCS og CDR, og hvor og hvordan kan teknologiene brukes som klimaløsning?
- Hva sier egentlig scenarioene til FN og IEA om CCS, og er de realistiske?
- Vi har hørt om CCS i flere tiår, hvorfor har det skjedd så lite til nå?
- Northern Lights er åpnet – hva er neste steg for den norske CCS-satsingen?
- Hvilken politikk trengs for å skape et marked for CCS?
Program:
Se nederst i saken.
Møteleder var Anne Jortveit, nestleder i Norsk klimastiftelse.
Vi takker Kavlifondet hjertelig for støtte til prosjekt Klimafrokost!
Foreløpig program
Derfor trenger vi CCS og CDR
Last ned presentasjon
Faktaboks ved Lars Ursin, redaktør for forskningsformidling i Norsk klimastiftelse.
Fangst, lagring og fjerning. Slik funker teknologiene.

Innlegg ved Mona Mølnvik, forskningssjef i SINTEF.
Are the UN and IEA's scenarios for CCS and CDR realistic?
Last ned presentasjonWhy have we not been able to scale up CCS technology at the pace we need? What will it take to make carbon capture and storage profitable? What can we learn from the mistakes we have made so far? Innlegg ved TsimafeiKazlou, doktorgradsstipendiat ved Universitetet i Bergen.
Hvordan kan vi bruke CCS til å kutte utslipp fra store punktutslipp og viktig industrivirksomhet?
Last ned presentasjonMuligheter, utfordringer og flaskehalser – og hvordan vi kan fjerne flaskehalsene. Ved Einar Våge, sjef for Greenspot Mongstad.
Fra planlegging, til pilot til praktisk klimaløsning
Last ned presentasjon
Presentasjon av Northern Lights: Verdens første kommersielle lagringsanlegg for CO₂ åpnet tidligere i høst i Øygarden utenfor Bergen. Fullt utbygd skal Northern Lights lagre 5 millioner tonn CO₂ i året. Innlegg ved og samtale med kommunikasjonsleder Benedicte Staalesen.
Hva skal til for å få fart på CCS som klimaløsning i avfallssektoren?
Last ned presentasjon
Status og flaskehalser. Ved Atle Tvedt Pedersen, daglig leder, BIR Ressurs AS.
Saken sett fra et politisk perspektiv ved stortingsprepresentanter.

Deltagere i det politiske samtalepanelet er blant andre stortingsrepresentant, tidligere klima- og miljøminister og nestleder i Venstre, Sveinung Rotevatn.