Publisert:
Prosjektet støttes av Finansmarkedsfondet og varer ut 2027.
Formålet med prosjektet er kunnskapsproduksjon og allmennopplysning om de finansielle sidene ved klimakrisen og omstillingen.
Prosjektet vi i perioden tilby blant annet følgende:
- Nyhetsartikler og månedlig nyhetsbrev
- Ekspertintervjuer
- Webinarer
- Arrangementer
Norsk klimastiftelse har redaktøransvar for innholdet. Nyhetsbrevet Klima og finans starter sendes ut gratis, du kan melde deg på her:
Mer om prosjektet:
I 2024 skrev Det europeiske miljøbyrået (European Environment Agency – EEA) i en rapport med navnet European Climate Risk Assesment at klimaendringer er en risikomultiplikator som kan forverre eksisterende risiko og kriser. På nær sagt alle sider av denne risikomultiplikatoren finner vi finanssektoren. Finansnæringen vil framover spille en stadig viktigere rolle i dette store klimakomplekset:
- Kostnadene på grunn av skade vil øke: De alvorlige konsekvensene av den globale oppvarmingen gir allerede store ødeleggelser som påfører enkeltmennesker, finansinstitusjoner, investorer og samfunnet store kostnader og tap. Klimaskadene legger stort press på forsikringsbransjen.
- Kostnader ved klimatilpasning: Norge og verden må framover investere stort i å tilpasse omgivelsene for å forebygge skade. Finanssektoren er en avgjørende långiver.
- Kostnader ved selve omstillingen: Foran oss venter enorme investeringer i energiomstilling og utslippskutt i alle sektorer. Mange land har ikke midler til slike investeringer, land med finansielle muskler må derfor bidra i den store omstillingsjobben. Graden av finansiell risiko i disse prosjektene vil variere fra land til land og prosjekt til prosjekt, det vil også prisingen av risiko og dermed også finanskostnadene.
Med dette som bakteppe starter Norsk klimastiftelse og Finansforbundet et felles allmennopplysningsprosjekt med formål å produsere og formidle kunnskap og nyheter fra andre land og regioner som er nyttig for norsk finansnæring og norske forhold. Temaene vi vil ta for oss i prosjektet er blant andre:
- Klimaskade og forsikring: Klimakrisen øker presset på forsingsselskaper. Hva gjøres og kan gjøres for å unngå press og påfølgende kostnadsøkning innen forsikring også her til lands?
- Finansiering av omstilling – ute og hjemme: Hvordan kan norsk finansnæringen tilrettelegge for og bidra til å skaffe nødvendig finansiering til utslippskutt og energiomstillingen i land uten økonomiske muskler?
- Finansiere klimatilpasning: Hvilken rolle spiller bank og forsikring i arbeidet med å gjøre enkeltland mye mer robuste mot klimaendringer? Hvordan kan vi rigge dette arbeidet i Norge slik at det blir mest mulig optimalt og kostnadseffektivt?
- Klima og finansmarkedene: Klimakrisen utgjør samlet et stort økonomisk press, ikke minst ved at dramatiske, uoversiktlige hendelser kan oppstå plutselig. Hvordan kan finansnæringen selv bidra til å forebygge brå, dyre korreksjoner i finansmarkedene?
Finansforbundet organiserer 36 000 medlemmer i drøyt 300 bedrifter og har i flere runder samarbeidet med Norsk klimastiftelse om kunnskapsprosjekt som omhandler klimakrisen og klimaomstillingen.
– Klimaomstillingen og klimaendringene byr på store og komplekse problemstillinger som mange i finansnæringen ønsker mer kunnskap om. I en spørreundersøkelse som vi i Finansforbundet gjorde i 2024 kom det for eksempel fram at 64 prosent av våre medlemmer ønsker kompetanseheving innen bærekraft og klimarisiko i noen eller stor grad. Tallet er enda høyere blant dem med lederansvar, her svarer hele 71 prosent det samme. Kunnskapen vi vil tilby i dette prosjektet vil være nyttig for våre medlemmer, sier Eivind Friis Hamre, spesialrådgiver i Finansforbundet.

– De neste årene skal vi omstille kloden under stort tidspress – på samme tid som konsekvensene av klimaendringene blir mer dramatiske og dyrere. Det er bare å nevne de siste brannene i Spania, Frankrike og USA og ekstremværet Hans. Vi trenger mer diskusjon om at klimakrisen vil koste og at investeringene som trengs til energiomstilling og klimatilpasning blir enorme. Hvordan rigger vi oss best mulig for alt dette? Vi gleder oss til å samarbeide med Finansforbundet om å formidle nyheter og kunnskap om norsk finansnærings rolle i det finansielle klimakomplekset – og å trekke fram relevante eksempler fra andre land og da særlig de europeiske, sier nestleder i Norsk klimastiftelse, Anne Jortveit. Jortveit skal lede prosjektet de neste årene.
– Konsekvensene av klimaendringene koster, hvordan kan vi forebygge at forsikring bli altfor dyrt? Hvordan kan finansnæringen bidra til å skaffe nødvendig finansiering til utslippskutt og energiomstillingen i Norge? Dette er noen av temaene vi skal belyse i vårt nye prosjekt, og med et særlig blikk på hvordan finanssektoren i andre land håndterer de samme problemstillingene, sier Eivind Friis Hamre i Finansforbundet (til høyre) og Anne Jortveit i Norsk klimastiftelse.
Referansegruppen for prosjektet består av følgende:
- Knut N. Kjær, oljefondets første sjef, professor II i finans og bærekraft ved NMBU og styreleder i APG Asset Management som forvalter Europas største pensjonsfond, ABP, i Nederland.
- Ellen Cathrine Rasmussen, avdelingsleder for vekstkraftige virksomheter i Norfund.
- Harald Magnus Andreassen, sjeføkonom i Sparebank1 Markets.
- Linn Kristine Gjesdal, leder for bærekraft i Sparebanken Norge.
- Ove Gusevik, senior partner i HitecVison.
- Kristian Ruth, fagdirektør for bærekraft i Finans Norge.
- Lars Erik Mangset, leder bærekraft i Grieg Investor.
- Kristine Falkgård, direktør bærekraft i Fremtind.
- Ingri Martine Fonn Macsik, bærekraftsansvarlig i SpareBank1 Sogn og Fjordane.
- Gjermund Grimsby, fagansvarlig klima i KLP.
