Hva slags klimamål bør Norge melde inn for 2035?

Før påske legger regjeringen fram nytt lovforslag om Norges klimamål for 2035. Bør vi kutte flest mulig utslipp i Norge eller heller satse på kjøp av klimakvoter? Bør Norge fortsette klimasamarbeidet med EU etter 2030? Det er tema for Klimafrokost 4. mars.

Tid:
Sted: Lokalet Gerhardsen på Grand Hotel i Oslo

Opptak fra arrangementet

Om arrangementet

Til våren skal Stortinget vedta Norges klimamål for 2035. Bakgrunnen er at partene til Parisavtalen har forpliktet seg til å oppdatere og forsterke sine klimamål hvert femte år.

Regjeringen har i høringsnotatet foreslått et klimamål et sted mellom 55 og 80 prosent utslippskutt innen 2035. Et mål i den nedre delen vil bryte med både Parisavtalens og den norske klimaloven. Men etter at Senterpartiet brøt ut av regjeringssamarbeidet har klimaminister Andreas Bjelland Eriksen lovet å legge frem et klimamål som er i tråd med Parisavtalen. Regjeringen planlegger å fremme lovforslaget for Stortinget før påske.

På vår Klimafrokost 4. mars tar vi opp blant annet følgende spørsmål:

  • Hva bør være Norges nye klimamål for 2035?
  • Hvordan bør utslippskutt fordeles mellom tiltak i Norge og internasjonale mekanismer som kjøp av utslippskvoter?
  • Bør vi ha separate mål for utslipp og opptak av CO₂ fra skog og arealbruk?
  • Bør Norge videreføre det brede klimasamarbeidet med EU etter 2030?

Det er begrenset antall plasser i salen, meld deg gjerne på i dag!

Vi serverer god frokost fra kl. 07:30.

Møteleder er Anne Jortveit, nestleder i Norsk klimastiftelse.

Vi oppdaterer programmet fortløpende.

Vi takker Kavlifondet for støtte til prosjekt #Klimafrokost.

Hjertelig velkommen!

Program

  • Innledning ved Lars-Henrik Paarup Michelsen, daglig leder i Norsk klimastiftelse

    Miljødirektoratets anbefalinger til nye klimamål og regjeringens forslag. Hvor store kutt skal vi planlegge for å ta her til lands og bør vi fortsatt satse på å kjøpe kvoter? Hvordan lyder anbefalingene i høringssvarene?

    Last ned presentasjon
  • Innledning ved Glen Peters, forsker ved CICERO Senter for klimaforskning

    Kan Norge oppnå klimamålene ved å regne med skogens CO₂-opptak?

    Last ned presentasjon
  • Ny klimalov i lys av næringspolitikk og arbeidsplasser: Hva bør Norge legge vekt på i utformingen av klimamålene?

    Ved LO-sekretær og medlem i Aps programkomite Are Tomasgard og viseadministrerende direktør i NHO Anniken Hauglie.

  • Regjeringens forslag om å videreføre 2030-målet til 2035 ved kutt ned mot 55 % er i strid med folkerettslige føringer. Det bør Stortinget ordne opp i. 

    Ved Cathrine Hambro, medlem i Advokatforeningens «Lovutvalget for Miljø, klima og bærekraft» og partner i Bull.

  • Hva vil partiene legge vekt på? 

    Samtaler med Marit Arnstad, parlamentarisk leder for Senterpartiets stortingsgruppe og Astrid Willa Eide Hoem, statssekretær i Klima- og miljødepartementet, Arbeiderpartiet.