– Nok en tapt mulighet, lød det nylig fra klimaforskere etter Stortingets behandling av Klimameldingen og Norges klimamål nå i juni. Stortinget valgte å se bort fra Miljødirektoratets anbefalinger og vedtok et nytt klimamål som innebærer at Norge skal kutte utslipp med minst 70-75 prosent innen 2035, men uten et eget mål for utslippskutt i Norge. I siste time fikk Venstre inn at vi i Norge skal planlegge for at klimamålet skal nås med utslippskutt i Norge og i samarbeid med EU.
En lang rekke forslag med konkret, virkningsfull klimapolitikk – i hovedsak fremmet av SV, Rødt, Venstre, MDG og KrF – ble nedstemt av flertallet.
Dermed lar Norges nødvendige taktskifte mot raskere omstilling og utslippskutt fremdeles vente på seg.
Så: Hva kan og bør gjøres for å unngå at klimapolitikken bare hangler videre? Hvilken politikk bør det nye Stortinget som velges i september fremme for å sikre at staten, fylkeskommuner og kommuner – og i privat næringsliv – likevel tar ansvar for å omstille seg og kutte utslipp?
Og: Hvordan kan vi følge opp Stortingets bestilling om et nytt mål om klimafinansiering slik at vi i størst mulig grad bidrar til utslippskutt og omstilling i utviklingsland?
Dette er tema når vi inviterer til vårens siste Klimafrokost.
Tid: Onsdag 25. juni, kl. 08:00 – 10:00. Vi serverer god frokost fra kl. 07.30.
Sted: Rococo-salen, Grand Hotel, Karl Johans gate 31 i Oslo – og digitalt.
Vi oppdaterer programmet fortløpende.
Hjertelig velkommen! Husk påmelding!
Vi takker Kavlifondet hjertelig for støtte til Klimafrokost.